Elite Expert Club

Joga i medytacja odpowiedzą na codzienność

W codzienności ukrywa się stres. 

Nie ma co dużo mówić, czasy w jakich żyjemy narzucają na nas ogromny ciężar. Odczuwamy go niemal wszędzie. Jest obecny w naszych głowach, wewnątrz, mięśniach, kościach… Oddziałuje na nasze ciało, czego często nie jesteśmy świadomi.

Praca, związki, stan konta, rachunki, rosnące ceny, hałas, jest ogromna pula bodźców, sprawiających jak uciążliwe są kolejne dni. To wszystko jednak było obecne jeszcze przed nami, na długo przed tą rzeczywistością nas otaczającą. Co się jednak zmieniło? Ogólny dostęp do internetu, to pierwsze i niepodważalne zjawisko, które wpłynęło i zmieniło świat. Powszechna cyfryzacja przeniosła życie do sieci, a tam poza ogromnymi możliwościami, pojawiły się także ryzyka.

Bombardowani przez liczne wizerunki, stereotypy i normy, które są w modzie. 

Same media społecznościowe przynoszą liczne momenty, gdzie nasza samoocena zostaje poddana próbie. Kiedyś, ludzie zerkali na okładki, prasę czy telewizję, dystans między światem celebrytów a realnym był większy. Ta odległość sprawiała, że łatwiej było przełknąć świadomość, że ktoś żyje jak we śnie i wygląda w sposób niemalże niemożliwy do osiągnięcia przy pracy na etacie i walce o przetrwanie. Instagram i facebook zmniejszyły dystans, co więcej stworzyły przestrzeń dla pojawienia się nowej grupy osób, influencerów. 

Oczywiście, zawód ten ma swoje zalety i co by nie mówić, w świecie cyfryzacji jest pożądany i doceniany przez liczne grupy społeczne. Natomiast pojawiło się dużo osób, które pokazują jak wygląda idealne życie, czym jeżdżą osoby sukcesu i jak wyglądają. Ta presja jest niesamowicie duża dla tych, którzy w mediach społecznościowych po prostu są i zabijają czas. Nagle okazało się, że ekranowe życie jest dostępne też dla innych, tylko nie dla nas.

Istnieją zagrożenia finansowe, ile osób straciło oszczędności na koncie, wchodząc w zły link? Historii takich jest masa w mediach. Spójrzmy prawdzie w oczy, życie w XXI wieku nie należy do łatwych.

Ważne jest, by w tym szaleństwie codzienności znaleźć też sposób na spokój. 

Bądź świadom siebie.

Medytacja otwiera drogę do poznania swoich myśli. W wyciszeniu można znaleźć pocieszenie. Zgłębianie tego, co dzieje się wewnątrz jest istotną podróżą, umożliwiającą zredukowanie negatywnych emocji, napięcia a nawet pozbycie się ich. Osoby, które odkryły sztukę medytacji wzbogaciły swoje życie. Medytacja daje kontrolę nad tym co dzieje się z nami.

Rzadko mamy wpływ na zdarzenia zewnętrzne, w dużej większości nie mamy go w ogóle. Brak kontroli wywołuje napięcie, dlatego dobrze jest wykorzystać możliwości jakie daje medytacja. Ale czym jest?

To ćwiczenie umysłu, które można określić treningiem świadomości, dzięki niej możemy wejść w odmienny stan świadomości. Medytacja pozwala zagłębiać nam się w myślach, wchodząc w stan relaksacji, oczyszczając się emocji, towarzyszącym nam na co dzień, dzięki czemu możemy spojrzeć na świat inaczej. Emocje i myśli, wpływają na nas, tworząc pewne przekonania, te o tyle są groźne, że nierzadko nie odpowiadają rzeczywistości. Są wytworem naszych doświadczeń, teraźniejszych emocji i myśli. To przekonania tworzą nasz jednostkowy świat. Dzięki medytacji możemy spojrzeć na niego bez ich negatywnego wpływu.

Zaczynając swoją przygodę z medytacją ciężko jest doprowadzić się do stanu, gdzie jesteśmy zdolni wyłączyć wszystkie natrętne myśli. Na tym etapie celem jest relaks, odprężenie i pozbycie się stresu, co prowadzi do poczucia spokoju i spełnienia. Dla osób zmagających się z ciężarem codziennych spraw, to idealne rozwiązanie. 

Regularna praktyka medytacji ma na celu wprowadzenie harmonii w życie, co pozwala zrozumieć lepiej otoczenie i siebie samego. Posiadając jasność umysłu podejmowanie decyzji stanie się łatwiejsze, a same decyzje po prostu będą dla nas jak najlepsze. 

Joga i medytacja

Oczywiście, nie ma co się oszukiwać, sama medytacja nie doprowadzi do diametralnej zmiany w życiu, ale może być jednym z jej filarów – pierwszym krokiem, za którym pójdą następne. Jeden mały krok, na który czas łatwo znaleźć, nawet najbardziej przeładowany kalendarz znajdzie miejsce na kilka minut medytacji dziennie.

Wiele osób traktuje medytację, jako wprowadzenie do praktykowania jogi. Zerkamy więc i na tę dyscyplinę.

Liczne źródła podają, że joga jest znana od co najmniej 3 500 lat, a w XXI wieku stała się aktywnością dostępną powszechnie. Praktykowana na całym świecie zyskuje na swojej popularności. Warto więc dodać w tym miejscu, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, które polegają na trwaniu w pozycjach (asanach), ale jest to głębsze przeżycie, w końcu mówimy tu o indyjskim systemie filozoficznym.

Joga nie jest religią 

i nie trzeba być wyznawcą hinduizmu, czy jakiejkolwiek innej religii, by zagłębić się w siebie. Celem jogi jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi oraz zjednoczenie ciała i duszy, przez co także uzyskanie wolności absolutnej, spokoju ciała oraz umysły, a także stanu bezwarunkowego istnienia.

Tradycja jogi sięgająca tysięcy lat wpłynęła na wykształcenie się wielu jej odmian. Najczęściej praktykowane dziś to:

  • Hatha-joga
  • Karma-joga
  • Mantra-joga
  • Radża-joga
  • Tantra-joga

Joga, choć stała się bardzo popularna, to nadal jest także wysiłkiem fizycznym, który kształtuje samodyscyplinę praktykujących oraz korzystnie wpływa na ich samopoczucie. To uniwersalny sposób na samodoskonalenie. 

W początkowym etapie praktykuje się asany, 

z czasem dokładając do nich techniki oddechowe i medytację. W jodzie chodzi o kontrolę ciała i umysłu. Korzyści jakie niesie są liczne, od odprężenia, zrelaksowania, po uwolnienie napięć i zwalczaniu stresu. Warto wspomnieć o pozytywnym działaniu na kręgosłup, rozciąganiu mięśni i ścięgien, a także wzmocnieniu stawów.

Związek ciała, umysłu i oddechu. Joga daje spokój, pozwala na klarowność myślenia i stabilność umysłu. Ma pozytywny wpływ na zdrowie, co więcej, wysiłek, który jest wkładany w praktykę konsumuje energię czyli kalorie, co sprawia, że to także dobry sposób na odchudzanie i poprawienie swojej sylwetki. W życiu codziennym jesteśmy targani i wystawieni na działania skrajnych emocji, które dzięki praktyce jogi będziemy mogli opanować, osiągając zrównoważony umysł.

Dzięki jodzie możemy poznać siebie i zaakceptować swoje ograniczenia, a to pierwszy krok by je przełamać. Pomaga także skupić się tu i teraz, co w obecnych czasach wydaje się niemożliwością. A jednak to możliwe…

Jak joga ma się do tradingu?

Prawda jest taka, że medytacja i joga to niesamowite sposoby na poprawienie jakości swojego życia – w dużym stopniu tego wewnętrznego. Dzięki osiągnięciu równowagi i spokoju można zmienić swoje podejście w inwestowaniu. Ograniczenie wpływu emocji na podejmowane decyzje pozwoli na optymalizację strat i ryzyka, a samo otwieranie pozycji na rynku Forex będzie oparte o analizę wykresów i chłodnie podjęte decyzje.

Możesz ułatwić sobie początki w tradingu.

Klarowność umysły pomoże dostrzec okazje, pojawiające się na giełdzie walut. Wspomnijmy jednak, że sama medytacja czy joga nie czynią skutecznym traderem, potrzeba także wiedzy i zrozumienia rynku. Jednak osiągnięty spokój pomaga w nauce i nabywaniu doświadczenia.

Zobacz czym jest trading i jak zacząć.

Co by nie mówić, to praktyka medytacji i jogi wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia. Gdy szuka się sposobu na poprawę jakości życia, to warto skierować myśli w tę stronę. Codzienność nie musi być już brzemieniem, uciskającym nasze barki.


Uzupełnij praktykę jogi i medytacji o wysokiej jakości sen.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top